Nyelvelmélet és dialektológia 2
Synopsis
E kötet a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészkarán 2011. november 15-16-án tartott "Nyelvelmélet és dialektológia" című műhelykonferencia anyagát adja közre. Ezzel a konferenciával immár második ciklusába fordult konferencia- és kiadványsorozatsorozatunk, melyet 2008-ban azzal a céllal indítottunk, hogy hidat teremtsünk az adatgyűjtésre, dokumentálásra, valamint a szerkezeti elemzésre összpontosító kutatások között. A 2008-as első "Nyelvelmélet és dialektológia" műhelykonferenciát 2009-ben a "Nyelvelmélet és kontaktológia", 2010-ben pedig a "Nyelvelmélet és diakrónia" elnevezésű műhelykonferencia követte. Az előadások javát lektorált könyvsorozatban publikáltuk és publikáljuk. E kiadványok a folyóiratokra jellemző gyors átfutással készülnek; a soron következő műhelykonferencián már kézbe vehetjük az előző anyagát tartalmazó kötetet.
2011-es konferenciafelhívásunk olyan előadásokat kért, melyek a magyar vagy valamely más nyelv dialektusainak egyes grammatikai: mondattani, morfológiai vagy fonológiai jelenségeit vizsgálják, a jelenségek mögötti nyelvi rendszer feltárására, annak valamilyen elméleti keretben való elemzésére törekedve. A felhívás közzétételekor a magyar és más nyelvek területi változatait elemző tanulmányokra számítottunk. A felhívásra válaszoló szerzők jelentős része azonban a 'dialektus' terminust ennél tágabban értelmezte; nem területi, hanem egyszerűen csak csoportnyelvi nyelvváltozatot értett rajta. Ezt az értelmezést is jogosnak tekintettük. Ennek megfelelően a kötet tanulmányainak egyik része areális nyelvváltozatokat: a közép-angol, kopt, közép-olasz, mai olasz, ómagyar és mai magyar egyes területi változatainak sajátságait vizsgálja, másik része pedig a magyar nyelv egyes régiókhoz nem köthető változóit - például a negatív általános névmások használatában, a visszaható és személyes névmások megoszlásában, a vegyes hangrendű szavak magas és mély hangrendű toldalékolásában, valamint a kötőhangzó nélküli és a kötőhangzós múltidőjel disztribúciójában megfigyelhető alternációkat elemzi.
Bár sorozatunkban háromévenként külön műhelykonferenciát, illetve kötetet szentelünk a nyelvi kontaktushatások és a diakrón változások vizsgálatának, valójában a dialektológia, a kontaktológia és a diakrónia problematikája elválaszthatatlanul összefonódik. Kötetünk több tanulmánya is azt példázza, hogy olykor nyelvi kontaktusok indítanak el olyan változásokat, melyek egy ideig dialektális különbségekben nyilvánulnak meg, majd idővel az adott nyelv valamennyi változatára átterjednek.
Felhívásunknak megfelelően a kötet tanulmányaiban a dialektális változatok vizsgálata általában elméleti kérdések megválaszolását, tisztázását is szolgálja. A felvetett kérdés lehet filológiai-nyelvtörténeti: például a kopt dialektusok származási vonalának alátámasztása, vagy valamely elméleti hipotézis - a húzólánc-tolólánc elmélet vagy az analógia - magyarázó elvként való tesztelése, a természetes morfológia egyes predikcióinak ellenőrzése, vagy versengő szintaktikai tagadás-elméletek magyarázó erejének összevetése.
É. Kiss Katalin
Chapters
-
Névszói tőtípusok nyelvjárási stabilitásáról természetes morfológiai keretben
-
Birtokos szerkezetek a korai kopt dialektusokban
-
Egy rendhagyó skandináv kontaktusjelenség az északi angol nyelvjárásban
-
Szinkrón és diakrón szempontok az elölségi harmónia variabilitásának feltárásához és értelmezéséhez
-
Dialektális és hiperkorrekt alakok útvesztőjében – Hol születhetett Marguerite Porete Egyszerű lelkek tükré-nek korai olasz fordítása?
-
A nápolyi /s/ hat változata
-
Szintaktikai nyelvjárások a tagadásban
-
Többdimenziós nyelvföldrajzi ábrázolás: dinamikus nyelvi struktúra
-
A magyar magánhangzórendszert érintő hangeltolódás tendenciájának nyelvjárási vonatkozásai. Az északkeleti nyitódó kettőshangzók kialakulásának lehetséges módjáról
-
A magyar birtokos szerkezetű viszonyjelölőkről, avagy kígyók szájfénnyel és esernyővel
-
Gyenge pontok a paradigmában: a múlt idő alakváltozatai
Downloads
Published
License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.