Nyelvelmélet és dialektológia 5
Synopsis
Olvasónk köteteink sorában a (szerencsés!) tizenharmadikat tartja kezében – az elmúlt tizenkét évben négy Nyelvelmélet és dialektológia, négy Nyelvelmélet és kontaktológia, valamint négy Nyelvelmélet és diakrónia kötet látott napvilágot, melyeket jubileumi tizenkettedik kötetünk végén Balogné Bérces (2020) részletesen bemutat és tematikusan összegez.
A jelen tanulmánygyűjtemény a 2020. novemberi Nyelvelmélet és dialektológia 5. műhelykonferenciára épít, melyet a megváltozott körülményekre való tekintettel online szerveztünk. A személyes interakció (kifejezetten a folyosón zsizsegő kávészünetek) hiánya ellenére jó hangulatú, tartalmas rendezvényt élhettünk meg. Korábbi rendezvényeink és az azokat kísérő kiadványok hagyományainak nyomdokaiban, a konferencián elhangzó előadások közül válogatott dolgozatokat felhasználva szigorú szakmai szűrés és anonim lektorálás után született meg ez a kötet.
Kötetünk tematikus gerincét a nyelvi variáció különböző formáinak nyelvelméleti szempontú elemzései adják. Ahogyan három éve a reformáció évfordulóján a Károli-biblia nyelve volt kiadványunk tartalmi középpontjában, 2020-ban, Pázmány Péter születésének 450. évfordulója alkalmából rendezvényünk külön ülésszakot szentelt Pázmány Péter nyelvezete, idiolektusa vizsgálatának.
Chapters
-
Előszó
-
Tagadás és pleonasztikus tagadás Pázmány Péter műveiben
-
A (bV) és (bVn) változó Pázmány Péter nyomtatott műveiben
-
Innovációról a regiszter tükrében Pázmány Péter írásai alapján – a határozói igenevek esetei
-
Az egyet áltárgy használata a székely nyelvjárásban
-
Székely hanglejtésformák: egy székelyudvarhelyi esettanulmány
-
A karaim nyelv és dialektusai
-
Az osztrák-német nyelvváltozat grammatikai és lexikológiai jellemzőinek bemutatása kontrasztív megközelítésben
-
A pár az interneten talált egymásra. Gyűjtőnevek és kölcsönös névmási anafora a magyarban
Downloads
Published
License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.