Lineas exarare: V. Scriptorium konferencia
Synopsis
A Scriptorium konferenciák sorozata 2017-ben kezdődött a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet és Társadalomtudományi Kar Filológia Tanszékének és az Országos Katolikus Gyűjteményi Központnak a szervezésében. Az első konferencia létrejöttében részt vett a Váci Egyházmegyei Könyvtár Boros István szervező munkájaként. A konferenciasorozat célja az, hogy a kutatók minél jobban megismerjék a katolikus és az egyéb gyűjteményekben megörződött kéziratokat; ezeket használják is kutató munkájuk során, és így az egyházi intézményekben őrzött kéziratos dokumentumok minél nagyobb számban részeivé váljanak kulturális életünknek, és publicitásuk is növekedjék. Ennek eredményeként a Scriptorium kötetek közül már négyet kezében tarthat az olvasó.
Mostantól fogva, az V. kötettől kezdődően a PPK BTK gondozásában fognak megjelenni a tanulmánykötetek elektronikus formában, online hozzáféréssel. Ezzel szélesebb érdeklődő réteghez, sőt nemzetközi olvasó közeghez is eljutnak a konferencián elhangzott előadások tanulmány változatai.Amennyire az anyagi lehetőségek megengedik, a kötetek tovább is meg fognak jelenni hagyományos nyomtatott formában. A konferenciasorozat eddigi eredményei közé tartozik, hogy a magyar vonatkozású kéziratok kutatásának interdisciplináris közössége látszik kialakulni. Az egyházi intézmények jobb megismerése is hasznosnak bizonyult a kutatók számára.
Jelen kötetünkben a középkortól a XX. századig származó kéziratokról olvashatunk. Tematikájukat tekintve szerepel benne a kodikológia, jogtörténet, liturgiatörténet, zenetörténet, néprajz és más disciplínák is. Több tudományterület egybefonódik, hiszen a liturgiához hozzátartozik a zene is, ezért a zenetörténet sokszor liturgiatörténet is, amely a magyarországi liturgiatörténet és a zenetörténet szempontjából egyaránt fontos. A zenetörténet több esetben kapcsolódik a kodikológiához, hiszen a gregorián énekek megismerésének egyik tárháza éppen a kódexek vagy kódextöredékek. A liturgiatörténet és naprajz szintén sokszor egybefonódik, mert a szentelmények közül több is részévé vált a népi kultúrának. A margináliák esetében többször a könyvtártudományhoz is csatlakozunk. Mindezek miatt fontos a különböző tudományterületek képviselőinek találkozója az ilyen konferenciákon.
Vác, 2023. 11. 9.
S.E.R. Varga Lajos
Chapters
-
Kódexek, források
-
Az első négy évszázad egyházfegyelmi forrásainak meghatározásához használt módszer újraértékelése
-
Az ómagyar kódexek marginálisai mint sajátos dialógusok
-
Egy korai Mária-imádság – háromféle változatban
-
Marginális titkok, titkos marginálisok – Bejegyzések késő-középkori itáliai diplomáciai levelezési iratokban
-
„daz dûchte in sîn ein stunde gar“ – Megjegyzések a Mönch Felix motivikus hátteréhez és első magyar fordításához
-
Scriptorium, írnokok
-
Mi jár egy requisitor fejében? Lutsch István kolozsmonostori levélkereső feljegyzései
-
Az örmény kereszténység születése egy erdélyi történetíró nézőpontjából
-
Diszciplínák kéz a kézben
-
Egy borítónak szétvágott erdélyi antifonále rekonstrukciója
-
Mit árulnak el az erdélyi antifonále leveleibe kötött őrzőkönyvek?
-
Fragmenta
-
Autem reddatur vagy aut cum re datur? A Liber Singularis Regularum kéziratai és az eltérő szövegváltozatok által okozott dilemmák
-
A késő középkori váradi díszkódexcsalád újonnan előkerült töredékei
-
Újkori és legújabbkori kéziratok
-
Poesis symbolica: Gyalogi János kéziratos retorikai gyűjtéséből, II.
-
Az átvétel átvétele – egy miskolci minorita kézirat tanulságai
-
Boszorkányperes jegyzőkönyv-változatok kéziratainak területi és társadalmi beágyazottsága
-
Egy zeneértő pap kéziratos hagyatéka (gregorián énekek magyarul, típusdallamokon)
-
Kocsis László halotti énekeskönyve Kunszentmártonból
-
Az V. Scriptorium konferencia programja
Downloads
Published
License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.