Dráma- és színházismeret az oktatásban: Oktatási segédlet
Synopsis
Jelen kiadvány, mely a PPKE Vitéz János Tanárképző Központja segítségével készült el, oktatási segédletként is használható az ebben a tanévben induló dráma- és színházismeret- tanár szakos képzés hallgatói számára.
Nem vállalkozik a dráma- és színházismeret területének teljes feltérképezésére, csak ízelítőt, kisebb áttekintéseket ad egyes történeti és elméleti témákról, és néhány villanást is azokból a szerteágazó lehetőségekből és megvalósulásokból, amelyek ennek a rendkívül színes szemléletmódnak oktatási célú, sokoldalú felhasználásán alapulnak. Hangsúlyozni kívánja a terület interdiszciplináris jellegét, ugyanakkor arra biztatja minden olvasóját, hogy keresse és találja meg a számára leginkább izgalmas utat, és azon elindulva építse tovább a drámapedagógia sokszínű „kertjét” – Gabnai Katalin kifejezését felhasználva.
Bár az összeállításban sok hivatkozás található, ez az írás mégis erősen szubjektív. Választásaiban, hangsúlyaiban és építkezésében is személyes. Alapja a saját szakmai munkám – több mint három évtizedes gyakorlatom – során a közoktatásban, felsőoktatásban, tanárképzésben és felnőttoktatásban alkalmazott drámapedagógiai tevékenység. Válogatásom a teljes anyag összeállításakor is saját szemléletmódomat, a területre való egyéni rálátásomat mutatja. A súlypontokat én határoztam meg, és biztos vagyok benne, hogy másvalaki másképpen építkezne. De vállalom a személyességet, hiszen én csak arról tudok képet nyújtani, amit én látok, és amiben, amivel én dolgozom. Hiszek benne, hogy drámát és drámával tanítani minden résztvevőnek jó.
A felhasznált irodalom listája a három nagy fejezet mindegyikének végén található. A lábjegyzetekben további, részletesebb tájékozódásra alkalmas információk olvashatók, magyarázatok, életrajzi utalások, idézetek, ott, ahol szükségesnek láttam. A fülszövegekben, melyek a szövegben való gyors eligazodást segítik, elsősorban a témákat és a használt játékokat, feladatokat tüntettem fel.
Köszönöm minden mesteremnek, kollégámnak és tanítványomnak, hogy tevékenységükkel hozzájárultak e könyv létrejöttéhez.
2020. szeptemberében
Eck Júlia
Chapters
-
Előszó
-
A drámapedagógiáról
-
1. Pedagógiai és színháztörténeti gyökerek
-
2. Definícióváltozatok, arculatépítő személyiségek
-
3. Nemzeti alaptantervek
-
Felhasznált irodalom
-
Feladatok a közoktatásban
-
4. Irodalom – játékok és drámajátékok az irodalomoktatásban
-
5. Vizuális művészetek – kapcsolatok, kapcsolódások
-
6. Zene – utak a titok felé
-
7. Film – átfedések
-
8. Színházismeret a közoktatásban – elmélet és gyakorlat találkozása
-
9. Segítség más tantárgyak módszertanában
-
10. Tennivalók az iskola életében
-
11. Érettségi vizsga dráma tantárgyból
-
12. Drámaversenyek a középiskolában
-
Felhasznált irodalom
-
Felsőfokon
-
13. Dráma a felsőoktatásban
-
14. A dráma mint tudomány
-
Felhasznált irodalom
Downloads
Published
License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.